środa, 29 stycznia 2014

Pnącza świata cz.6

Jaśmin Stefana (Jasminum Stephanense)

Jest jedynym jaśminem pnącym o pachnących kwiatach. Pochodzi z prowincji Yunnan (Chiny). Osiąga wysokość do 5 m. Jest to roślina dość szybko rosnąca (rocznie 1-2m),  mrozoodporna, może zimować w gruncie. Należy do rodziny oliwkowatych. 
Zastosowanie: Nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, różnych podporach, także na tarasach i dużych balkonach. Wygląda zjawiskowo na starych pniach drzew i wśród niskich form krzewów. Można posadzić blisko okna, tarasu by delektować się jego zapachem. Jest mrozoodporny.
Kwitnienie i owocowanie: Kwiaty mają kolor różowy. Kwitnienie od czerwca do sierpnia, kwiaty o średnicy do 2 cm, pięknie pachnące. Pędy są gęsto okryte drobnymi, pierzastymi, sezonowymi, jasnozielonymi liśćmi.
Pielęgnacja: Stanowisko słoneczne, półcieniste. Młode sadzonki należy osłonić od dołu na zimę. Gleba powinna być żyzna i wilgotna. 
Cięcie: Dobrze znosi cięcie, przycinamy pędy do połowy długości, tuż po kwitnieniu. Ten zabieg powoduje rozkrzewienie roślin i obfitsze kwitnienie, kwiaty tworzą się na pędach jednorocznych.



Jaśmin lekarski (Jasminum officinale) 
Jaśmin lekarski jest jednym z najczęściej spotykanych jaśminów, należących do rodziny oliwkowatych. Do Europy sprowadzono jaśmin lekarski w XVI wieku. Nie sprawia on kłopotów w uprawie jednak zimą należy go trzymać w domu ponieważ nie jest mrozoodporny (do -5 C). Ten zimozielony krzew w naturalnych warunkach dorasta do 4 metrów wysokości. Uprawiając jaśmin w donicy możemy go przycinać według potrzeb.
Zastosowanie: Jest uprawiany jako roślina ozdobna. Kwiaty dostarczają olejku jaśminowego używanego w perfumerii jako podstawowy surowiec zapachowy. Prowadzi się go przy podporach. 
Kwitnienie: Okres kwitnienia trwa od wczesnego lata do jesieni. Wówczas na końcach pędów wyrastają białe i pięknie pachnące kwiaty. 
Pielęgnacja: Przez cały rok stanowisko powinno być dobrze oświetlone, jednak nie należy wystawiać go bezpośrednio na słońce. Temperatura optymalna latem to 20-22°C w dzień, a w nocy 10-13°C. W okresie lata jaśminy można wystawić do ogrodu, w miejscu osłoniętym od wiatrów. Jaśmin należy podlewać miękką wodą, regularnie, nie obficie, a zimą oszczędnie. Należy jeszcze pamiętać o tym, aby zapewnić roślinie odpowiednie podpory, żeby miały się po czym piąć w górę. Wymagają gleby próchniczej. Pnącza wysadzane do gruntu należy zakopczykować i okryć świerkową wyściółką jeszcze przed pierwszymi mrozami.
Cięcie: Gdy okres kwitnienia dobiegnie końca należy je silnie przyciąć (do połowy długości), ponieważ bardzo sprzyja to krzewieniu się i dodatkowo zapewnia bardziej obfite kwitnienie.