środa, 5 lutego 2014

Coś pysznego. MORWA. (Morus nigra, Morus alba)

Morwa czarna (Morus nigra)
Morwa to duży krzew, który w postaci dorosłej przypomina drzewo. Dorasta do 10-15m,  W Polsce nie występuje. Ponieważ niektóre odmiany uprawianej i dziczejącej u nas morwy białej mają po dojrzeniu fioletowo-czarne owocostany – często są mylnie uznawane za morwę czarną. Owoce mają działanie lecznicze, są bogate w witaminy C, A, B1, B2, ograniczają przyswajanie cukru przez organizm.

Zastosowanie

  • Roślina uprawna – rozpowszechniona w Europie południowej około VXI w. i uprawiana jako drzewo owocowe.
  • Sztuka kulinarna – owoce są bardzo soczyste, o słodko-kwaśnym smaku, wykorzystywane do wyrobu marmolady, syropu i alkoholi.
  • Sadzona w parkach i przy drogach jako roślina ozdobna. Jest bardziej wrażliwa na mróz od morwy białej, nadaje się do uprawy w strefach 6-10
  • Do hodowli jedwabnika morwowegonadaje się gorzej niż morwa biała, gdyż jej owłosione liście utrudniają żerowanie gąsienicom tego owada.
Kwitnienie i owocowanie
Kwiaty ma drobne, niepozorne. Gatunek jednopienny. Kwiaty męskie składają się z czterech płatków i czterech pręcików. Kwiaty żeńskie zebrane w krótko-szypułkowych główkach z dwoma słupkami. Kwitnie na przełomie maja, czerwca. Owoce są koloru czarnego, dojrzewają w sierpniu. Kształt owoców kulisty lub owalny, do 2,5 cm długości. Smak mają słodko – kwaśny. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia i na różne przetwory: marmolada,  syrop, herbatki, nalewki. 

Wystawa: 
Wymaga gleb lekkich i stanowisk ciepłych, słonecznych.

Morwa biała (Morus alba)
Morwa to duży krzew, który w postaci dorosłej przypomina drzewo. Dorasta do 15 m. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, nadaje się także na wysokie żywopłoty. Jest mrozoodporna. Owoce mają działanie lecznicze. Są bogate w witaminy C, A, B1, B2, ograniczają przyswajanie cukru przez organizm.
Zastosowanie
  • Od dawna uprawiana była w Chinach w związku z hodowlą jedwabnika morwowego Jej liście stanowią pożywienie dla gąsienic tych owadów.
  • Morwy białe są często sadzone jako rośliny ozdobne, m.in. przy drogach, w parkach. Nadają się również na wysokie żywopłoty.
  • Liście morwy białej wykazują właściwości lecznicze. Działają stabilizująco na poziom cukru we krwi, ograniczając jego przyswajanie przez organizm, dlatego mogą być polecane pomocniczo w cukrzycy typu 2 oraz przy odchudzaniu. Owoce są jadalne. Liście zbierano na karmę dla jedwabników. 
  • Drewno wykorzystywane jest do produkcji mebli i do wyrobów tokarskich.

Kwitnienie i owocowanie:
 Kwiaty ma drobne, niepozorne. Są rozdzielnopłciowe, ale występujące na tym samym drzewie (roślina jednopienna). Są czterodzielne, kwiaty męskie podłużnie walcowate z 4 pręcikami, a kwiaty żeńskie główkowate wzniesione, z 1 słupkiem. 
Owoce są koloru białego, kształtem przypominają jeżynę. Smak mają słodko – kwaśny. Owoce dojrzewają pod koniec lipca. Same opadają.



Wystawa: 
Wymaga gleb lekkich i stanowisk ciepłych, słonecznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz