środa, 30 stycznia 2013

Jukka piękna bylina ogrodowa


          Jukka ( Yucca L.) - liczy około 50 gatunków bylin, krzewów i drzew. Rośliny zaliczane są do agawowatych. W naturalnym środowisku występują w Ameryce północnej, Środkowej i na Azorach. W warunkach Polski najczęściej spotykana jest jukka włóknista (karolińska) zwana juką ogrodową. Jest to wiecznie zielona bylina, ma twarde mieczowate liście, zakończone kolcem, zebrane w gęste rozety. Liście o długości 30 – 50 cm i szerokości 2 – 3 cm. Kwiaty dzwonkowate, zebrane w duży kwiatostan w postaci zwisającej wiechy, osadzonej na zdrewniałym pędzie o wysokości 100 – 150 cm. Kwiat zajmuje ponad połowę wysokości pędu. Kolor kwiatów biały, biało-kremowy  Rozeta wydająca kwiat, po kwitnięciu zamiera i wydaje potomne rozety kwitnące w następnych latach. Z uwagi na dość ścisłe ułożenie rozet, prawie nie zauważamy tego procesu. W uprawie w Polsce rzadko wydaje owoce ( mięsisty pestkowiec), gdyż kwiaty przystosowane są do zapylania przez ćmy.
          Wymaga gleby piaszczysto próchnicznej, niezbyt żyznej o odczynie zasadowym. Jukka wymaga stanowiska SŁONECZNEGO ( warunek konieczny do kwitnienia) , w miarę osłoniętego od wiatrów ze względu na duży kwiatostan. Stanowisko jukki powinno być starannie dobrane ze względu na bardzo duży system korzeniowy. Jukka nie jest rośliną zbyt wymagająca. Wymaga regularnego podlewania, ale gleba nie może być bardzo mokra, gdyż źle to wpływa na system korzeniowy. Wiosną należy zasilić nawozami mineralnymi, o przedłużonym okresie działania, aby wzmocnić roślinę przed kwitnięciem. Latem ilości nawozów dozujemy umiarkowanie. Przez cały okres wegetacyjny usuwamy suche, uszkodzone zewnętrzne liście. Po kwitnieniu usuwamy również pęd kwiatowy. Jukka rozkwita na przełomie czerwca i lipca.
          Jukka jest rośliną zimozieloną, mrozoodporną. Jednak lepiej zabezpieczyć ją na okres zimowy. System korzeniowy jukki okrywamy gałęziami drzew iglastych. Natomiast z rozety najważniejsze są liście wewnętrzne, młode pędy. Zabezpieczamy je wsypując do środka rośliny suche liście i jednocześnie podwiązując , liście zewnętrzne.
          Najlepszym okresem do rozmnażania jest wiosna. Rozmnażamy ją poprzez podział bryły korzeniowej, lub ukorzeniania odrostów. Uszkodzenia powstałe w wyniku podziału rośliny smarujemy środkiem grzybobójczym lub popiołem drzewnym. Zabezpiecza to przed chorobą grzybową. Pozyskane sadzonki sadzimy i przycinamy rozetę liści, aby sadzonka szybciej się ukorzeniła. Jeżeli roślina wydała nasiona, możemy też uzyskać sadzonki z nasion.
          Jukka jest ozdobą każdego ogrodu. W całej okazałości, możemy ją podziwiać posadzoną jako roślinę pojedyncza posadzoną na trawniku, lub tle innych zielonych roślin. Bardzo ładnie prezentuje się w grupie lub szpalerze. Atrakcyjnie będzie wyglądała też na skalniakach otoczona niskimi bylinami, lub trawami ozdobnymi.
          Nadaje się do upraw doniczkowych, na balkonach i tarasach, lecz musimy zapewnić jej odpowiednio dużą donicę, wypełnioną przepuszczalnym podłożem. Na okres zimy donicę starannie zabezpieczamy, lub przechowujemy w zimnym i jasnym pomieszczeniu, pamiętając o nawilżaniu podłoża. Jest odporna na choroby i szkodniki. Polecana dla niedoświadczonych ogrodników, pod warunkiem zapewnienia jej minimalnych wymagań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz