sobota, 26 stycznia 2013

Prawie wszystko o magnolii "SUSAN"


Magnolie ( Magnolia L.) były prawdopodobnie pierwszymi roślinami kwiatowymi które pojawiły się na Ziemii. Są jednymi z piękniejszych roślin ozdobnych. Występują w postaci drzew lub krzewów. Aktualnie na powierzchni ziemii występuje ich około 250 gatunków. W stanie naturalnym występują w Azji Wschodniej oraz w Ameryce Południowej i Północnej. Ponadto są jednymi z najpopularniejszych roslin ozdobnych uprawianych na całym świecie również w Polsce. Zakwitają one wiosną, przed rozwojem liści, kwiatami o płatkach podobnych do wydłużonego tulipana. W zależności od gatunku kwiaty przyjmują różne kolory. Wbrew pozorom nie sa kłopotliwe w uprawie. Po spełnieniu minimalnych wymagań, oczarują nas swoimi kwiatami.

Pąk kwiatowy magnolii zimą
Kwiat na  magnolii pod koniec lata
Jedną z najpopularniejszych odmian jest odmiana "SUSAN". Prawie niezawodna w uprawie i bardzo dobrze znosi nasze warunki klimatyczne, wytrzymała na mróz. Wyhodowana w USA, jest mieszańcem magnolii "NIGRA" oraz "ROSEA". Pąki kwiatowe zawiązuje latem, na wierzchołkach pędów, są owłosione i znacznie grubsze od pąków liściowych. Kwiat oryginalny, o wydłużonym kształcie, składający się z sześciu płatków, w kolorze purpurowym, na końcach lekko jaśniejszym o średnicy do 15 cm. Kwitnie bardzo obficie. W związku z późnym kwitnieniem, przełom maja/czerwca pąki nie przemarzają wiosną. Jedną z najciekawszych niespodzianek jest jej ponowne zakwitanie w miesiącu sierpień/wrzesień. Ponowne kwitnięcie nie jest tak obfite jak wiosenne.


"SUSAN" jest jedną z łatwiejszych magnolii w uprawie. Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego od mroźnych, suchych wschodnich i północnych wiatrów. Wymaga gleb żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i wilgotnych. Odczyn gleby lekko kwaśny.

Magnolię sadzimy w odpowiednio przygotowanym dołku, wypełnionym kwaśnym torfem. Po obsypaniu korzeni, zbytnio nie udeptujemy ziemi, gdyż ma dosyć kruchy system korzeniowy. Następnie ściółkujemy glebę korą, która zmniejsza parowanie wody z gleby, dodatkowo zakwasza glebę, nie dopuszcza do zachwaszczenia, a jednocześnie chroni system korzeniowy zimą przed przemarzaniem.
Kwitnienie na wiosnę

"SUSAN" nie wymaga okrywania na zimę, lecz w pierwszych latach po posadzeniu jest lepiej zabezpieczyć krzew przed mrozami. Można to wykonać za pomocą agrowłókniny, słomy, natomiast system korzeniowy chronimy korą, lub warstwą gałęzi z drzew iglastych. Ze względu na wczesne tworzenie pąków kwiatowych magnolii nie przycinamy, lecz usuwamy tylko uschnięte, połamane i przemarznięte pędy. Do nawożenia używamy nawozów wieloskładnikowych, stosujemy je wiosną, a ostatnią dawkę najpóźniej w lipcu.

"SUSAN" tworzy krzew o wysokości do 4 m i szerokości do 4 m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz