poniedziałek, 3 czerwca 2013

Pnącza świata cz.5

Jaśmin Nagokwiatowy (Jasminum Nudiflorum)

       To zimowy szal o złocistych kwiatach. Jaśmin jest mało znanym lecz niezwykle atrakcyjnym krzewem lub pnączem ozdobnym. Prowadzony przy podporach jako pnącze może osiągnąć wysokość ok.4m. Natomiast traktowany jako krzew dorasta do 1,5m. Kwitnie o bardzo nietypowej porze, ZIMĄ. Pochodzi z północnych Chin. Roślina o nie dużych, ale pachnących kwiatach.      Zastosowanie: Jest rośliną odpowiednią do pokrywania ścian, słupków, ozdobnych krat, czy pergoli. Nadaje się również jako niewysoki krzew, który swobodnie rośnie. Zwisające swobodnie pędy są wspaniałą ozdobą schodów, wszelkich poręczy czy balustrad, a także tworzą piękną i pachnąca wizytówkę domu. Doskonale nadaje się do wszelkich pojemników. Jaśmin można traktować również jako roślinę przewieszającą się. Jeśli posądzi się go na skarpie, czy murze będzie spływał kaskadą szczególnie efektowną w okresie kwitnienia.

 Kwitnienie: kwitnie zimą, bardzo długo.Pierwsze drobne złocistożółte rurkowate kwiaty ukazują się już na krzewach w końcu października, a kwitnienie trwa stopniowo do końca kwietnia, z przerwami w okresie mrozów. Kwiaty rozmieszczone są pojedynczo na całej długości wiotkich, cieńkich i bezlistnych pędów. Kwiaty są niezbyt duże, lecz wydzielają przyjemny zapach. W okresie kwitnienia można jaśmin łączyć z roślinami wczesnowiosennymi jak ciemierniki czy wawrzynki posądzone pod krzewem. 
        Po kwitnieniu roślina wypuszcza ciemnozielone, błyszczące, trójlistkowe, bardzo ozdobne liście, które utrzymują się przez cały sezon, a opadają przed zimą. Pędy można dowolnie formować, tworząc malownicze girlandy.
     

 Pielęgnacja: jaśmin nie wytwarza organów pnących, należy go podwiązać aby mógł się wspinać. Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego. Gleba przepuszczalna, żyzna, raczej sucha, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Jaśmin jest wrażliwy na duże mrozy. Na zimę należy go zabezpieczyć - podstawa krzewu liśćmi, a pędy agrowłókniną lub matami.

       Cięcie: pędy z pąkami kwiatowymi można ścinać w zimie i przenosić do mieszkania, gdzie zakwitnie. Przycinamy pędy do połowy długości, tuż po kwitnieniu. Ten zabieg spowoduje rozkrzewienie się i obfitsze kwitnienie.


Bluszcz (Hedera helix) 'Thorndale'

       Zastosowanie: Przepiękne zimozielone pnącze, które silnie rośnie i dobrze się krzewi. Liście skórzaste, zimozielone, ciemnozielone z jaśniejszym unerwieniem. Bardzo odporna na mróz. Podpór przytrzymuje sie korzeniami przybyszowymi. Może osiągnąć ponad 20m wysokości, przyrastając około 1m rocznie. Roślina długowieczna. Szczególnie przydatny do obsadzania budynków (sam czepia się muru) oraz murowanych ogrodzeń,
ale nadaje się również do sadzenia przy altanach, pergolach i różnych podporach. Doskonała roślinaokrywowa. Można stosować na balkonach.


Pielęgnacja: Można sadzić w cieniu lub półcieniu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Nie wymaga szczególnej opieki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz